CarpentryConnect Manchester 2019 Programme

Full programme for CarpentryConnect Manchester 2019.

Day 0, Monday 24th June 

Pre-conference meet-up @ Bundobust restaurant at 19:00. If you wish to join us, please fill in this form.

Day 1, Tuesday 25th June (Location: The Studio Manchester)

9:00 - 9:30 Registration & refreshments

9:30 - 9:45 Welcome to CCMcr19, Aleksandra Nenadic (Room RISE & SHINE)

9:45 - 10:30 Keynote: "Democratizing data: building inclusive communities teaching universal data literacy", Tracy Teal, Executive Director, The Carpentries (Room RISE & SHINE)

10:30 - 11:15 Break & ice-breaker

11:15 - 12:00 Keynote: "Let them eat cake (first)!", Mine Çetinkaya-Rundel, Associate Professor, Department of Statistical Science, Duke University & Professional Educator at RStudio (Room RISE & SHINE)

12:00 - 12:30 Lightning talks (Room RISE & SHINE)

12:30 - 14:00 Lunch

14:00 - 15:30 Parallel breakout/workshop sessions #1

  • Introduction to The Carpentries Curriculum Development - Part 1, led by François Michonneau
 (Room RISE)
  • Basic Statistical methods using R, led by Andrew Stewart
 & Peter Smyth (Room SHINE)
  • Actionable ways to improve diversity in our communities, led by Malvika Sharan & SherAaron Hurt (Room BUILD)
  • Developing a 'Community Carpentry': knowledge & skills needed to develop a community of practice, led by Shoaib Sufi
 (Room WIN)
  • Publication ready scientific reports and presentations with Jupyter notebooks, led by Anne Fouilloux (Room DARE)

15:30 - 16:00 Break

16:00 - 17:30 Parallel breakout/workshop sessions #2

  • Introduction to Curriculum Development - Part 2 (participants should have attended Part 1 or be a certified Carpentries instructor), led by François Michonneau (Room RISE)
  • Basic Statistical methods using Python, led by Peter Smyth & Andrew Stuart (Room SHINE)
  • Rapid and Reusable Learning Design, led by Frances Hooley (Room BUILD)
  • Building a local Carpentries institutional framework, led by Mario Antonioletti, Marc Galland & Serah Rono (Room WIN)
  • Getting smarter with the UNIX shell, led by Toby Hodges and Tania Allard (Room DARE)

17:30 - 17:35 Mini break to rearrange the plenary room 

17:35 - 18:00 Day 1 closing remarks (Room RISE & SHINE)

18:00 - 19:30 Social programme: street art and graffiti trail and a tour of Northern Quarter led by Niall Beard. To join - please fill in this form.

19:30 - 22:00 Evening reception & BBQ-style dinner, The Studio Manchester

Day 2, Wednesday 26th June, (Location: The Studio Manchester)

9:00 - 9:30 Refreshments & poster set up

9:30 - 9:35 Welcome back to CCMcr19, Aleksandra Nenadic (Room RISE & SHINE)

09:35 - 9:45 Address by Prof Colette Fagan, Vice-President for Research, University of Manchester (Room RISE & SHINE)

9:45 - 10:30 Keynote: “Learning from the Carpentries”, Lex Nederbragt, Head of Education and Training for the Centre for Bioinformatics, University of Oslo (Room RISE & SHINE)

10:30 - 11:00 Break

11:00 - 11:45 Keynote: “Better data (and code!) Help!...”, Marta Teperek, Data Stewardship Coordinator at TU Delft, The Netherlands (Room RISE & SHINE)

11:45 - 12:00 Group photo

12:00 - 13:30 Lunch & poster session

13:30 - 15:00 Parallel breakout/workshop sessions #3

  • Building connections between local communities and forming regional training hubs, led by Katerina Michalickova & Aleks Nenadic (Room RISE)
  • Introduction to GitHub, led by Toby Hodges (Room SHINE)
  • Boost your research reproducibility with Binder - Part 1, led by Kirstie Whitaker (Room GROW)
  • Strengthening the Library Carpentry community, led by Phil Reed & Nilani Ganeshwaran (Room BUILD)
  • Carpentry for the 99%, not the 1%: approaches for hands-on distance learning, led by Martin Callaghan & Andy Turner (Room WIN)

15:00 - 15:30 Break & taking posters down

15:30 - 17:00 Parallel breakout/workshop sessions #4

  • Advanced technical writing, led by Sharif Salah (Room RISE)
  • Contributing to Carpentry lessons using git and GitHub, led by Gerard Capes (Room SHINE)
  • Boost your research reproducibility with Binder - Part 2, led by Kirstie Whitaker (Room GROW)
  • ELIXIR Open Source Software best practices including the FAIR principles, led by Malvika Sharan
, Allegra Via & Mateusz Kuzak (Room BUILD)
  • Dos and Don’ts for computational training, led by Sara El-Gebali (Room WIN)

17:00 - 17:05 Mini break to rearrange the plenary room

17:05 - 17:30 Day 2 closing remarks, announcing sustainability winners & feedback (Room RISE & SHINE)

17:30 - 18:30 Social programme: a tour of Manchester city centre's famous sights led by Niall Beard. To join - please fill in this form.

18:30 - 22:00 Buy your own dinner, Indian Tiffin Room Restaurant. To join - please fill in this form

Day 3, Thursday 27th June, (Location: Kilburn Building, University of Manchester)

9:00 - 9:30 Refreshments (Common Room)

9:30 - 11:00 Parallel breakout/workshop sessions #5

  • Interactive maps in Jupyter notebooks - Part 1, led by Anne Fouilloux (Room Mercury)
  • How to make a Carpentries-style lesson, led by Alexander Konovalov (Room Collab 1)
  • Open Science for Decision Makers, led by Robert Davey (Room Collab 2)
  • Submitty - an open source tool to automate marking, led by David Perez Suarez (Room Atlas 1)
  • ReproHack - Part 1, led by Anna Krystalli (Room 2.15)

11:00 - 11:30 Break (Common Room)

11:30 - 13:00 Parallel breakout/workshop sessions #6

  • Interactive maps in Jupyter notebooks - Part 2, led by Anne Fouilloux (Room Mercury)
  • Curriculum Development: Machine Learning and AI Carpentry - Part 1, led by Colin Sauze (Room Collab 1)
  • Curriculum Development: Digital Humanities - Part 1, led by Iain Emsley & Cat Smith (Room Collab 2)
  • Curriculum Development: Biology: R for transcriptomics analysis - Part 1, led by Edward Wallace, Vasilis Lenis and Giacomo Peru  (Room Atlas 1)
  • Curriculum Development: Alternatives to Bash Shell for Windows users - Part 1, led by Peter Smyth (Room Atlas 2)
  • ReproHack - Part 2, led by Anna Krystalli (Room 2.15)

13:00 - 14:00 Lunch (Common Room)

14:00 - 15:30 Parallel breakout/workshop sessions #7

  • Curriculum Development: Machine Learning and AI Carpentry - Part 2, led by Colin Sauze (Room Collab 1)
  • Curriculum Development: Digital Humanities - Part 2, led by Iain Emsley & Cat Smith (Room Collab 2)
  • Curriculum Development: Biology: R for transcriptomics analysis - Part 2, led by Edward Wallace, Vasilis Lenis and Giacomo Peru (Room Atlas 1)
  • Curriculum Development: Alternatives to Bash Shell for Windows users - Part 2, led by Peter Smyth (Room Atlas 2)
  • ReproHack - Part 3, led by Anna Krystalli (Room 2.15)

15:30 - 15:45 Break (Collab 1)

15:45 - 16:00 Conference close and feedback (Collab 1)